Метронидазол

хемиско соединение

Метронидазолот е антибиотик и антипротозоичен лек. Се користи во третманот на карлични инфламаторни болести, ендокардитис, и бактериска вагиноза. Ефикасен е при дракункулијаза, гијардијаза, трихомонијаза и амебијаза.

Метронидазол
Metronidazol.svg
Metronidazole 3D 1w3r.png
Систематско (IUPAC)
2-(2-methyl-5-nitro-1H-imidazol-1-yl)ethanol
Клинички податоци
Заштитени имињаФлажил, Розамет
AHFS/Drugs.commonograph
Licence dataUS FDA:врска
Бременосна
категорија
  • AU: B2
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
  • AU: S4 (само на рецепта)
  • CA: само
  • UK: POM (само на рецепт)
  • US: само
Начин на
примена
by mouth, topical, rectal, IV, vaginal
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост80% (oral), 60–80% (rectal), 20–25% (vaginal)[1][2]
Врзување за белковините20%[1][2]
МетаболизамHepatic[1][2]
Полувреме на елиминација8 hours[1][2]
ЕкскрецијаUrine (77%), faeces (14%)[1][2]
Назнака
CAS-број443-48-1 Yes check.svgОк
ATC кодA01AB17 D06BX01, G01AF01, J01XD01, P01AB01, QP51AA01
DrugBankDB00916 Yes check.svgОк
ChemSpider4029 Yes check.svgОк
UNII140QMO216E Yes check.svgОк
KEGGD00409 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:6909 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL137 Yes check.svgОк
NIAID ChemDB007953
PDB ligand ID2MN (PDBe, RCSB PDB)
Хемиски податоци
ФормулаC6H9N3O3
Моларна маса171.15 g/mol
Физички податоци
Точка на топење159 to 163 °C (318 to 325 °F)
  (провери)

Метронидазолот во комерцијални цели започнал да се употребува во Франција во 1960.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Flagyl, Flagyl ER (metronidazole) dosing, indications, interactions, adverse effects, and more“. Medscape Reference. WebMD. Посетено на 3 April 2014.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Brayfield, A, уред. (14 January 2014). „Metronidazole“. Martindale: The Complete Drug Reference. Pharmaceutical Press. Посетено на 3 April 2014.