NGC 2168расеано ѕвездено јато во соѕвездието Близнаци, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Месје 35

Слика од 2MASS/NASA.
Слика од 2MASS/NASA.

Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 9 м 0 с
Деклинација + 24° 21' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III2m
Привиден сјај
(видлив)
5,1
Физички податоци
Привидни димензии 25' x ?'
Историја
Откривач Жан Филип де Шезо
Откриена 1745
Други ознаки M 35, OCL 466

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2168 се споменува и како M 35, OCL 466.

ОткривањеУреди

Телото е откриено во 1745 година од страна на Жан Филип де Шезо, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од - cm.

 
Местоположба на М 35 во соѕвездието Близнаци

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2168 е од видот III2m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,1 m.[2] NGC 2168 има само една позната привидна димензија, која изнесува 25'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 9 м 0 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 24° 21' 0".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 2168 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 137; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1877. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1278.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди