NGC 6273 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Змијоносец, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Месје 19


Соѕвездие Змијоносец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 2 m 37,7 s
Деклинација -26° 16' 3""
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид VIII
Привиден сјај
(видлив)
6,8
Физички податоци
Привидни димензии 17' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 5 јуни 1764
Други ознаки M 19, GCL 52, ESO 518-SC7

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6273 се споменува и како M 19, GCL 52, ESO 518-SC7.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 5 јуни 1764 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 3,3 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6273 е од видот VIII.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,8 mag.[2] NGC 6273 има само една позната привидна димензија, која изнесува 17'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 h 2 m 37,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -26° 16' 3"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6273 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 337; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6819. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 192.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди