Менхенхолцхаузен

Менхенхолцхаузен (германски: Mönchenholzhausen) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Менхенхолцхаузен
Црква во Менхенхолцхаузен
Црква во Менхенхолцхаузен
Менхенхолцхаузен is located in Германија
Менхенхолцхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Граметал
Градоначалник Вернер Нолте
Основни податоци
Површина 19,38 км2
Надм. височина 260 м
Население 1.654  (31 декември 2006)
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99198
Повик. бр. 036203 и 036209 Хајн
Портал www.vg-grammetal.de
Местоположба на Менхенхолцхаузен во рамките на округот Вајмар
Карта
Координати 50°58′8″N 11°9′16″E / 50.96889° СГШ; 11.15444° ИГД / 50.96889; 11.15444Координати: 50°58′8″N 11°9′16″E / 50.96889° СГШ; 11.15444° ИГД / 50.96889; 11.15444

НаводиУреди