Мелница (Прилепско)

историско село во Прилепско
За други значења на поимот Мелница видете на појаснителната страница

Мелница — поранешно село на територијата на Општина Прилеп, Македонија, денес во атарот на с. Полчиште.

Мелница

Возобновениот манастир во месноста на некогашното село Мелница

Мелница во рамките на Македонија
Мелница
Местоположба на Мелница во Македонија
Мелница на карта

Карта

Координати 41°10′05″N 21°46′55″E / 41.16806° СГШ; 21.78194° ИГД / 41.16806; 21.78194
Општина Општина Прилеп
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 20069
Надм. вис. 700 м
Мелница на општинската карта

Атарот на Мелница во рамките на општината
Мелница на Ризницата
Историска фотографија на Мелничкиот манастир

Географија уреди

Селото било сместено во областа Мариово, јужно од општинскиот центар Прилеп, на двата брега на реката Бутурица.

Културни и природни знаменитости уреди

Верски градби
Археолошки наоѓалишта
Реки
Природни образби

Личности уреди

  • Стале Попов (1902 - 1965) — македонски писател. На неговата родна куќа била поставена спомен-плоча, но со текот на времето, куќата речиси целосно се распаднала.[2]

Наводи уреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Александар Матески, „Витолиште и мелница“, Економија и бизнис, година 20, број 242, септември 2018, стр. 104-105.