Норфолшкиот остров или само Норфолк (норфолшки: Norfuk Ailen) е мал остров во Океанија помеѓу Австралија, Нов Зеланд и Нова Каледонија. Задно со двата соседни острови, тие ја формираат територијата која е под управа на Австралија. Норфолшкиот бор е симбол за земјата, кој е и на знамето на територијата. Главен град е Кингстон и службени јазици се англискиот и норфолшкиот јазик.

Норфолшки остров

Norfolk Island  (англиски)
Norfuk Ailen (норфолшки)
Знаме на Норфолшки остров
Знаме
Официјален грб на Норфолшки остров
Грб
Гесло: 
"Inasmuch"
Химна: Advance Australia Fair
Локација на островот Норфолк
Локација на островот Норфолк
ЗемјаАвстралија
Норфолшки акт1979
СедиштеКингстон
Најгол. градБернт Пајн
Службени јазицианглиски, норфушки[1][2]
УправаСамоуправна територија
• Монарх
Чарлс III
Овен Велш
Андре Невил Нобс
Површина
• Вкупна
34.6 км2 (227.)
• Вода (%)
незначително
Надм. висина
319 м
Население
• 2021
2188[3]
• Густина
61.9 жит./км2
БДП (номин.)2016 
• Вкупно
60.209.320 долари
ВалутаАвстралиски долар (AUD)
Часовен појасUTC+11 (NFT)
Страна на возењелево
Повик. бр.+672
ISO 3166-кодNF
НДД.nf

Историја

уреди

Островот првобитно бил населен од источните Полинезијци. Со доаѓањето на Британците (прв бил капетанот Џејмс Кук во 1774 година.), островот станал казнена колонија, кратко време и војна база. Околу половина од денашното население се потомци на доселеници од Питкернските острови, кои тука се преселиле поради големата пренаселеност во 1856 година.

Поврзано

уреди

Користена литература

уреди
  • Anderson, Atholl J., The Prehistoric Archaeology of Norfolk Island, Southwest Pacific, Canberra, Australian National Museum, 2001.
  • Andrew Kippis, The Life and Voyages of Captain James Cook, Westminster 1788, Reprint London and New York 1904, pp. 246 ff

History of penal settlements:

Белешки

уреди
  1. The Dominion Post, April 21, 2005 (page B3)
  2. The Daily Telegraph, Save our dialect, say Bounty islanders, retrieved April 6, 2007
  3. Norfolk Island, The World Factbook, CIA. Accessed 14 April 2009.

Надворешни врски

уреди
Влада
Општо
Travel

29°2′S 167°57′E / 29.033° ЈГШ; 167.950° ИГД / -29.033; 167.950