Мајорка

остров на Шпанија
(Пренасочено од Маљорка)


Мајорка[1] или Маљорка (шпански и каталонски: Mallorca) — најголемиот остров во Шпанија. Се наоѓа во Средоземното Море и е дел од архипелагот Балеарски Острови.

Мајорка
Mallorca
Знаме на Мајорка
Географија
МестоСредоземно Море
Координати39°37′N 2°59′E / 39.617° СГШ; 2.983° ИГД / 39.617; 2.983
АрхипелагБалеарски Острови
Вкупно острови5
Поголеми островиБалеарски Острови
Површина3.640,11 км2
Највисоко издигнување1.445 м
Управување
 Шпанија
ПокраинаБалеарски Острови
Најголема населбаПалма (pop. 404,681)
Демографија
Население875,277 (2015)
Густина240,45 /km2 (62.276 /sq mi)
Црквата Св. Никола

Како и другите острови тука, и овој е познато туристичко одредиште и синоним за масовен туризам. Името потекнува од латинскиот јазик, а означува "голем". Главниот град на островот, Палма де Мајорка е исто така главен град на покраината Балеарски Острови.

Палма де Мајорка


Наводи

уреди
  1. Правопис на македонскиот јазик (II. изд.). Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“. 2017. стр. 215. ISBN 978-608-220-042-2.