Мајк Матијевич

Michel Matijevic (Мајк Матијевич) роден како Миленко Матијевич на 29 ноември 1964, во Загреб, Хрватска е фронтменот на еден од последните глам метал бендови Steelheart. Тој е познат по неговиот моќен глас и широки вокални можности.

Michael Matijevic
Родено имеМиленко Матијевич
Роден(а)29 ноември 1964
ПотеклоЗагреб, Хрватска
ЖанровиГлам метал
Хеви метал
Хард рок
ЗанимањаПејач, Текстописец
ИнструментиВокал, Гитара, Пијано
Период на активност1985–денес
ИздавачиMCA Records
MCM/Steelheart Records
СоработнициSteelheart
Мреж. местоhttp://www.steelheart.com
Мајк Матијевич настапува на Рокфест 80-ти во Пемброк Пајнс, Флорида, 4 ноември 2017 година.