Мацанганов мост

мост во Гребенско, Егејска Македонија

Мацанганов мост (грчки: Γεφύρι Ματσαγκάνη) или Туриски мост (Γεφύρι Κρανιάς) — стар камен мост во Гребенско, Егејска Македонија.[1][2]

Мацанганов мост
Γεφύρι Ματσαγκάνη
Координати39°54′1.7″N 21°17′19.6″E / 39.900472° СГШ; 21.288778° ИГД / 39.900472; 21.288778
ПреминуваВенетик
МестоТурија, Гребенско, Егејска Македонија
Зашт. статусспоменик на културата
СледенПортички мост
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Вкуп. должина16 м
Ширина2,5 м
Висина5,5 м
Најдолг распон9 м
Распони1
Историја
Завршено. 1850
Местоположба
Карта

Овој еднолачен мост ја преминува реката Венетик, близу нејзините извори, источно од гребенското село Турија. Изграден е нешто пред 1850 г. нас тариот каравански пат од Јанина и Мечово преку Милија за Гребен. Го носи името на сопственикот на нивите во околината. Долг е 16 м, широк 2,5 м и висок 5,5 м.[3][4][5] Од едната страна е зачуван оригиналниот камен парапет, а од другата е заменет со цементен. На мостот имало бронзено ѕвоно, кое предупредувало кога имало силен ветар.[1]

Во 1995 г. мостот е прогласен за споменик на културата.[6]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Υποστήριξη αποτίμησης κατάστασης μνημείων Περιφερειακής Ενότητας Γρεβενών (PDF) (грчки). Κοζάνη: Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας - Περιφερειακή Ενότητα Κοζάνης, Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας - Τμήμα Δυτικής Μακεδονίας. Νοέμβριος 2017. стр. 44. Занемарен непознатиот параметар |lang-hide= (help); Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)
  2. „Γεφύρι Ματσαγκάνη“. www.petrinagefiria.com. Посетено на 8 ноември 2019.
  3. „Γεφύρι Ματσαγκάνη (Κρανιάς)“. goGrevena.com. Посетено на 1 мај 2014.
  4. „Γεφύρι Ματσαγκάνη (Κρανιάς)“. Περιφερειακη Ενοτητα Γρεβενων. Архивирано од изворникот на 2014-05-02. Посетено на 1 мај 2014.
  5. ΜΠΑΤΑΚΟΙΑΣ, ΣΤΕΡΓΙΟΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΠΟΖΟΒΙΤΗΣ, ΕΛΕΝΗ ΠΑΛΑΣΚΑ, ΘΕΟΔΩΡΑ ΠΑΥΛΙΔΟΥ (2012–13). Γρεβενά-Μικρολίβαδο (PDF) (грчки). стр. 5. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-05-02. Посетено на 1 мај 2014. Занемарен непознатиот параметар |lang-hide= (help)CS1-одржување: датумски формат (link)
  6. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/29028/694/30-6-1995 - ΦΕΚ 632/Β/18-7-1995“. Архивирано од изворникот на 2015-01-20. Посетено на 20 јануари 2015. Занемарен непознатиот параметар |publiser= (се препорачува |publisher=) (help)