Марта (Чебрен)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Марта

Карта

Местоположба 41°7′0″N 21°42′47″E / 41.11667° СГШ; 21.71306° ИГД / 41.11667; 21.71306
Основни податоци
Место Чебрен
Општина Новаци
Тип

 некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Мартаархеолошко наоѓалиште во историското битолско село Чебрен кое денес потпаѓа во атарот на селото Зовиќ. Претставува некропола од железното време. Бил откриен случајно во 1963 година при обиколка на теренот, каде биле затекнати два скоро отворени гробови од масивни монолитни плочи - цисти. Во едниот гроб е најден сад со боени орнаменти, а во другиот дел од железно копје.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069