Марко Грујиќ

српски фудбалер

Марко Грујиќ (роден на 13 април 1996 во Белград) — српски професионален фудбалер кој настапува како позајмен играч од средината на теренот за бундеслигашот Херта од премиерлигашот Ливерпул и за фудбалската репрезентација на Србија.

Марко Грујиќ
Marko Grujić 15-11-16.jpg
Лични податоци
Полно име Марко Грујиќ[1]
Роден на 13 април 1996 (1996-04-13) (25 г.)
Роден во Белград, Србија
Висина &100000000000001910000001,91 м[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул
Број 16
Младинска кариера
2005–2013 Црвена Ѕвезда
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2016 Црвена Ѕвезда 31 (5)
2014Колубара (позејмен) 5 (2)
2016– Ливерпул 5 (0)
2016Црвена Ѕвезда (позејмен) 8 (1)
2018Кардиф Сити (позејмен) 13 (1)
2018Херта (позејмен) 51 (9)
Репрезентација
2011–2012 Србија 16 4 (2)
2012 Србија 17 1 (1)
2014–2015 Србија 19 3 (0)
2015 Србија 20 7 (0)
2015– Србија 21 13 (0)
2016– Србија 8 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20
10, 14 May 2017 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 20 June 2017

ЖивотописУреди

Марко Грујиќ е роден во Белград. Својата дудбалска кариера ја започнал со клубот од родниот град Црвена ѕвезда, напредувајќи низ младински категории до сениорскиот тим. Тој го направил своето професионално деби во 2013 година, а ја освоил титулата во српската Супер Лига во својата последна сезона со Црвена ѕвезда, пред да го комплетира трансферот од 5,1 милиони фунти во Ливерпул.

Грујиќ е српски интернационалец и ја претставувал Србија на сите младински нивоа од 16 до 21 години, пред да се појави во целост на дебито за сениорската репрезентација на Србија во мај 2016 година. Тој бил дел од српската национална младаинска фудбалска репрезентација, која триумфирала на ФИФА У-20 Светското првенство 2015 кое се одржало на Нов Зеланд.

НаводиУреди

  1. „Squads for 2016/17 Premier League confirmed“. Premier League. 1 September 2016. Посетено на 15 September 2016.
  2. „Marko Grujic“. Premier League. Посетено на 31 January 2017.