Марија Жежељ


Марија Жежељ (Нови Сад, 20 ноември 1999) е српска пејачка, писателка, манекенка која на пошироката јавност и станала позната снимајќи видео-клипови за ппуларниот сајт Јутјуб.

Марија Жежељ
Роден 20 ноември 1999 (1999-11-20) (20 г.)
Нови Сад  Сојузна Република Југославија
Националност  Србија Србинка
Занимање пејачка
писателка
манекенка

ЖивотописУреди

Марија Жежељ е родена на 20 ноември 1999 година во Нови Сад во тогашна Сојузна Република Југославија.[1] Во својот роден град учи во Гимназијата Јован Јовановиќ Змај. Тренира одбојка долго време, а пред тоа се занимавал со џез балет.[2]

Првпат во јавност се појавила на крајот на 2014 године, кога направила свој Јутјуб канал.[3] По само неколку месеци, Марија станала многу популарна меѓу својте врсници. Нејзиниот Јутјуб канал од отварањето до денес стекнал повеќе од 365 илјади следачи.[4]

ДискографијаУреди

  • -{Dance Like Nobody's Watching}- (2017)
  • -{Louder Than A Drum}- (2017)

РоманиУреди

  • Мојот сладок живот (Мој слатки живот) (2016)

НаводиУреди

  1. „Биографија Марије Жежељ“. Вулкан издаваштво. Посетено на 2 мај 2018.
  2. „Биографија Марије Жежељ“. Sveopoznatima.com. Посетено на 2 мај 2018.
  3. „О каналу — Marija Žeželj“. YouTube. Посетено на 2 мај 2018.
  4. „Канал — Marija Žeželj“. YouTube. Посетено на 2 мај 2018.

Надворешни врскиУреди