Марија Ван Керхове

Марија Де Жозеф Ван Керхове (родена на 20 февруари 1977 година) - американски епидемиолог на заразни болести. Со позадина во патогени со голема опасност, Ван Керхове е специјализирана за појава на заразни болести и е со седиште во Програмата за здравствени итни случаи при Светската здравствена организација (СЗО).[1] Таа е во техничкото раководство на одговор на КОВИД-19 и раководител на одделот за нови болести и зооноза при СЗО.[2][3]

Ран живот и образование уреди

Ван Керхове е родена како Марија Росана Де Јосеф во Њу Хартфорд, Њујорк.[4][5][6][7] Во 1999 година, таа добила диплома за биолошки науки од Универзитетот Корнел.[8] Во 2000 година, таа добила магистер по епидемиологија од Медицинскиот факултет на Универзитетот Стенфорд. Во 2009 година, таа се стекнала со докторат во епидемиологија на заразни болести од Лондонското училиште за хигиена и тропска медицина, каде што ја напишала својата теза за птичјиот грип во Камбоџа.[9]

Кариера уреди

Од 2006 до 2008 година, Ван Керхове била епидемиолог во Институтот Пастер де Камбоџа. Таа била шеф на работната група за истрага на епидемии таму, спроведувајќи теренски истражувања за околните зоонози, респираторни вируси и вируси кои се појавуваат / повторно се појавуваат како ебола и Марбург [10] Таа специјализирала теренски истражувања за да собере податоци за високопатогениот птичји грип H5N1 (HPAI / H5N1), со фокус на ризикот од пренесување од живина на луѓе.[11]

Од 2009 до 2015 година, Ван Керхове работела на Кралскиот колеџ во Лондон како виш научен соработник во Центарот за медицински истражувања за анализа и моделирање на епидемии. Специјализирала ебола, грип, менингитис, МЕРС-CoV и жолта треска. Во април 2009 година, таа започнала да работи како технички консултант на Светската здравствена организација (СЗО) во нејзините глобални капацитети, аларм и одговор на групата.[11] Во 2013 година, таа била технички консултант за СЗО како член на работната група МЕРС-CoV.[12]

Ван Керхове е почесен предавач на Царскиот колеџ во Лондон од 2015 година.[11] Таа е научник, технички водечки MERS-CoV на СЗО во Geneенева, Швајцарија, од март 2017 година. Како дел од нејзината работа со СЗО, Ван Керхове се појавува на редовни прес-конференции од СЗО во врска со пандемијата КОВИД-19.[2][13] Ван Керхове даде одговори на вообичаени прашања во врска со пандемијата. Ван Керхове помина две недели во Кина за подобро да ја разбере епидемијата КОВИД-19 и да разбере како Кина се обидува да го контролира вирусот.[1]

Личен живот уреди

Ван Керхове живее во Женева, Швајцарија, со нејзиниот сопруг Нил и два сина.[6]

Избрани дела и публикации уреди

Поврзано уреди

 • Tedros Adhanom – Director-General of the World Health Organization, former Minister in Ethiopiadros Adhanom – Director-General of the World Health Organization, former Minister in Ethiopia
 • Bruce Aylward – Canadian physician-epidemiologist and co-lead of the WHO-China Joint Mission on COVID-19
 • Michael J. Ryan (doctor) – Irish doctor and Chief Executive Director of the WHO Health Emergencies Programme

Користена литература уреди

 1. 1,0 1,1 Kuzmanovic, Aleks; Van Kerkhove, Dr Maria (17 March 2020). „Q&A on Coronavirus - COVID-19 with WHO's Dr Maria Van Kerkhove“. World Health Organization (WHO).
 2. 2,0 2,1 Lovelace Jr, Berkeley; Higgins-Dunn, Noah; Feuer, William (16 March 2020). „WHO considers 'airborne precautions' for medical staff after study shows coronavirus can survive in air“. CNBC (англиски).
 3. Martin, Rachel; Van Kerkhove, Maria (20 March 2020). „What Has The WHO Learned Since The COVID-19 Outbreak Began?“. NPR (англиски).
 4. Segelken, Roger (10 January 1997). „Cornell student ethnobotany expeditions to Amazon, Yucatan may yield secrets of Indian herbal medicines“. Cornell Chronicle. Посетено на 9 June 2020. Maria DeJoseph, a sophomore from central New York who traveled to the Yucatan, wants to pursue a Ph.D. in pharmacology, chemical ecology or ethnobotany.
 5. „Finding Joy“. Cornell74.org. Cornell Class of 1974. 22 April 2020. Посетено на 9 June 2020.
 6. 6,0 6,1 „2017 Institut Pasteur – OMI Seminar in Pandemics“ (PDF). Institut Pasteur. August 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-04-11. Посетено на 2020-10-05.
 7. Wilson, Reid (20 April 2020). „EXCLUSIVE: Meet the top American fighting COVID-19 at WHO“. The Hill. Посетено на 9 June 2020. A native of New Hartford, N.Y., Van Kerkhove is one of a growing generation of global public health leaders...
 8. Price, Dalton (25 March 2020). „Letter to the Editor: Let's Not Forget the Women, Van Kerkhove '99 Leads Global COVID-19 Response“. The Cornell Daily Sun.
 9. Van Kerkhove, Maria D (2009). „H5N1/Highly Pathogenic Avian Influenza in Cambodia: Evaluating poultry movement and the extent of interaction between poultry and humans“ (PDF). PHD Thesis. London: University of London: London School of Hygiene & Tropical Medicine. doi:10.17037/PUBS.00682389. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-04-13. Посетено на 2020-03-24.
 10. „Member: Project Manager - Alumni Maria Van Kerkhove“. 2008. Архивирано од изворникот на 15 February 2020.
 11. 11,0 11,1 11,2 „Dr Maria D Van Kerkhove, Faculty of Medicine, School of Public Health - Honorary Lecturer“. Imperial College London. Посетено на 25 March 2020.
 12. „WHO: Biographies of the members of, and advisers to, the IHR Emergency Committee concerning Middle East respiratory syndrome coronavirus (MERS-CoV): Dr Maria Van Kerkhove, Head, Outbreak Investigation Task Force, Center for Global Health, Institut Pasteur, Paris, France“. World Health Organization. Посетено на 20 March 2020.
 13. „COVID-19 – Virtual Press conference 18 March, 2020“ (PDF). World Health Organization. 18 March 2020.

Надворешни врски уреди