Мангарева (мангаревански: Mangareva) — остров во Тихиот Океан. Мангарева е централен и најголем остров во островската група Гамбје во Француска Полинезија. Мангарева е опколен од помали острови, односно: Тараваи на југозапад, Аукена и Акамару на југоисток и помали островчиња на север. На Мангарева има постојано население од 1239 жители според податоците од 2012 и најголемо населено место на островот е Рикитеа, кој служи како администартивен центар на Гамбје.

Мангарева
Mangareva.JPG
Сателитска снимка на Мангарева
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/French Polynesia" does not exist
Географија
Должина8 км
Највисоко издигнување441 м
Највисока котаДаф
Управување
Франција
Прекуморска заедницаФранцуска Полинезија
Адм. поделбаТуамоту
КомунаГамбје
Најголема населбаРикитеа
Демографија
Население1,239[1] (2012)

Должината на островот е околу 8 км и има вкуона површина од 15.4 километри квадратни. Мангарева зазема 56% од вкупната копнена територија на Гамбје. По средината на островот има планински рид со највисока точка од 441 метри, планината Даф. Островот исто така има лагуна со вкупна површина од 24 км во пречник.

ИсторијаУреди

Мангарева некогаш бил прекриен со густа шума и имал големо население. Сепак, поради големата експлоатација на дрво во периодот од 10 до 15 век, островот претрпел опустошување, однoсно губење на шумата. Ова имало силно влијание врз животната средина и економијата на островите.

Првите Европејци кои пристигнале на Мангарева биле Британците, односно капетанот Џејмс Вилсон во 1797 година со бродот Даф. Капетанот ги именувал островите во чест на Адмиралот Џејмс Гамбиер. Во меѓувреме островите биле управувани од локални мангаревански кралеви, за да на крај станал француски протекторат.

СообраќајУреди

На Мангарева може да се пристигне со брод од аеродромот кој е во близина, поточно преку лагуната. Мангарева е важна точка при патувањето кон Питкерн. Поточно, единствениот начин преку кој некој може да стигне до Питкерн е преку лет од Тахити, потоа со брод од Мангарева до Питкерн. Патувањето до Питкерн е 32 часа.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Population“. Institut de la statistique de la Polynésie française. Посетено на 5 October 2014.

Надворешни врскиУреди