Гамбје (француски: Îles Gambier или Archipel des Gambier) — мал архипелаг во Тихиот Океан, дел од Француска Полинезија. Вкупната површина на островите се 30 километри квадратни и има население од 1319 жители. Островите се продолжеток на Туамоту но сепак се сметаат за посебни острови поради нивната култура и јазик. Мангареванскиот јазик е поблизок со маркиските јазици, а покрај тоа, островите се од вулканско потекло а Туамоту се атоли.

Гамбје
Познат и како Îles Gambier
Flag of the Gambier Islands.svg
Karta FP Gambier isl.PNG
Островите Гамбје
Географија
МестоТихи Океан
АрхипелагПолинезија
Вкупно острови14
Поголеми островиМангарева, Акамару, Аукена, Тараваи
Површина29,6 км2
Управување
Франција
прекуморска заедницаФранцуска Полинезија
Демографија
Население1319 (2016)

ГеографијаУреди

 
Карта на Гамбје

Главните острови се Мангарева. Само овие имаат 26.6 километри квадратни и население од 1319 жители според податоците од 2016 година. Главен град на островите е Рикитеа. Највисока точка на островите е планината Даф со 441 метри.

 
Акамару.

Островите Гамбје се составени од островите:

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  • Jared Diamond, Collapse: How Societies Choose to Fail or Succeed (2005), Ch. 3

Надворешни врскиУреди