Манастирче (Пуста Река)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Манастирче

Карта

Местоположба 41°24′46″N 21°9′20″E / 41.41278° СГШ; 21.15556° ИГД / 41.41278; 21.15556
Основни податоци
Место Пуста Река
Општина Крушево
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастирче или Старо Лаповоархеолошко наоѓалиште во крушевското село Пуста Река. Претставува средновековна населба. Се наоѓа на 5 км северозападно од селото, на границата со атарите на селата Пуста Река и Преглово, каде се гледаат урнатини од објекти.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9