Манастириште (Арангел)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Манастириште

Карта

Местоположба 41°35′40″N 21°01′27″E / 41.59444° СГШ; 21.02417° ИГД / 41.59444; 21.02417
Основни податоци
Место Арангел
Општина Кичево
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во кичевското село Арангел. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1 км јужно од селото, во приватна нива, каде во 1958 година биле откриени две мермерни плочи. Во истата и во соседните ниви по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и градежен материјал.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069