Мало Коњско (Коњско)

археолошко наоѓалиште во Коњско, Охридско

Мало Коњскоархеолошко наоѓалиште во охридското село Коњско. Претставува населба од средниот век.

Мало Коњско
археолошко наоѓалиште
Мало Коњско is located in Македонија
Мало Коњско
Местоположба на Мало Коњско во Македонија
Местоположба 41°03′37″N 20°48′46″E / 41.06028° N; 20.81278° E / 41.06028; 20.81278Координати: 41°03′37″N 20°48′46″E / 41.06028° N; 20.81278° E / 41.06028; 20.81278
Основни податоци
Место Коњско
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Во нивите што се наоѓаат на северниот крај на селото се среќаваат фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 248. ISBN 9989-649-28-6.