Мирјана Бошевска (р. 25 јуни 1981 во Скопје)[1] — пензионирана македонска пливачка во слободен стил и мешан од Македонија. Таа двапати се натпреварувала за нејзината родна земја на Летните олимписки игри: 1996 и 2000 година.[1] Таа била првата жена што ја претставувала Македонија на Олимпијада.[2] Таа пливала за Универзитетот во Вирџинија и четири години по ред била во сеамериканска прва екипа.[3]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Mirjana Boševska Bio, Stats and Results | Olympics at Sports-Reference.com
  2. „First female competitors at the Olympics by country“. Olympedia. Посетено на 8 June 2020.
  3. STAFF REPORTS (March 22, 2003). „UVA SWIMMER EARNS 4TH A-A HONOR IN A ROW“. Sports. The Roanoke Times. стр. C6.