Лујџи Маркизио

италијански велосипедист

Лујџи Маркизио (италијански: Luigi Marchisio; 26 април 19093 јули 1992) — италијански професионален друмски велосипедист.

Лујџи Маркизио
Маркизио во 1932 година
Лични податоци
Цело имеЛујџи Маркизио
Роден26 април 1909(1909-04-26)
Кастелнуово дон Боско,  Италија
Починал3 јули 1992(1992-07-03) (возр. 83)
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
1929–1931
1932
1933
1934-1936
Лењано
Бјанки
Олимпија
Поединец
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1930)

Врвот на својата кариера му била победата на Џиро д’Италија 1930, најмлад победник на времето (подоцна надминат само од Фаусто Копи со победата во 1940 година). Маркизио бил исто така трет на Џиро д’Италија 1931, но подоцна немал забележително резултати. Се повлекол во 1936 година.

Починал во 1992 година.

Надворешни врскиУреди

  • „Достигнувања на Лујџи Маркизио“. Cycling Archives.
  • Достигнувања на Лујџи Маркизио на Cycling Quotient
  • „Достигнувања на Лујџи Маркизио“. ProCycling.