Лусил Рандон (француски: Lucile Randon; 11 февруари 190417 јануари 2023), позната и како сестра Андре (Sœur André) — француска калуѓерка. На возраст од 118 години и 125 дена, таа била препознаена како најстарата жива личност на 19 април 2022 г. Таа е исто така најстарата личност пријавена дека преживеала COVID-19, со позитивен тест за SARS-CoV-2 месец пред нејзиниот 117 роденден.

Лусил Рандон
Lucile Randon
Радон како девојка во 1920-тите
Роден(а)11 февруари 1904(1904-02-11)
Алес, Франција
Починал(а)17 јануари 2023(2023-01-17) (возр. 118)
Тулон, Франција
Други имињаСестра Андре
Занимањекатоличка калуѓерка
Познат(а) понајстара жива личност
(19 април 2022 – 17 јануари 2023)

Рандон била католичка калуѓерка која во младоста се преобратила во католицизам, работејќи како гувернанта, учителка и мисионерка пред да се пензионира на 75-годишна возраст. Таа од 2009 година живее во дом за стари лица во Тулон, Франција.

Биографија

уреди

Лусил Рандон е родена на 11 февруари 1904 година во Алес, Франција во семејството на Пол Рандон и Алфонсин Делфин Џета Сутуол. Таа има двајца постари браќа и еден близнак кој почина година и пол по породувањето. Таа пораснала во протестантско семејство, а нејзиниот дедо бил свештеник. Таа стана гувернанта на три деца во Марсеј кога имала 12 години во 1916 година. Таа презеде поголеми одговорности кога беше ангажирана како гувернанта и учителка на угледно семејство во Версај во 1922 година. Нејзината работа како гувернанта и учителка во Версај продолжи до 1936 година.

Рандон премина во католицизам во 1923 година на 19-годишна возраст. Подоцна се приклучила на католичкиот ред на Ќерките на милосрдието во 1944 година, земајќи го името Сестра Андре во чест на нејзиниот постар брат. Подоцна, по Втората светска војна, Рандон отишла на мисија во болницата Виши, каде што им служела на сираците и на постарите лица. Нејзината мисија траела 18 години, по што била испратена во друга болница - La Baume-d'Hostun, Дром на ноќна должност во 1963 година.

Здравје и долговечност

уреди

Рандон се пензионирал од својата полно работно време во 1979 година на 75-годишна возраст. Таа се приклучил на ЕХПАД во Ле Марке, Савоја, каде продолжил да се грижи за постарите до својата 100-та година. Таа беше примена во домот за стари лица во Тулон на 25 октомври 2009 година. Оттогаш користи инвалидска количка и е слепа од почетокот на 2010 година.

По смртта на Хонорине Рондело на 19 октомври 2017 година, таа стана најстарата жива личност во Франција. Кога во 2019 година ќе наполни 115 години, папата Фрањо и испраќа лично писмо и благословена бројаница.

На 16 јануари 2021 година, беше објавен позитивен тест за COVID-19 на Рандон при појава на коронавирус во старечки дом кој зарази 81 од 88 жители. Таа беше асимптоматска и беше негативно тестирана неколку дена пред нејзиниот 117-ти роденден, што ја круниса како најстарата преживеана од COVID-19. Таа вели дека е среќна во домот за стари лица, но сепак сака да им се придружи на баба и дедо и брат и во рајот.

На нејзиниот 118-ти роденден во февруари 2022 година, Рандон добила роденденска честитка од претседателот Емануел Макрон. На 19 април 2022 година, станала најстарата жива личност по смртта на Кеjн Танака. Рандон изјавила дека тоа било „тажна чест“ бидејќи „би било подобро во рајот“, но сепак е среќна што е „разгалена“ од нејзиното семејство. Таа продолжувала да ужива во чоколадо и чаша вино секој ден.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди