Лука Антонини

италијански фудбалер

Лука Антонини (роден на 4 август 1982) — поранешен италијански фудбалер кој играл како одбранбен играч. Најпознат е по петте сезони во ФК Милан, за кој настапувал од 2008 до 2013 година. За тоа време, тој настапил на 111 настапи за клубот во сите натпреварувања, постигнал еден гол и ја освоил титулата во Серија А 2010-11 како почетен лев бек на тимот.

Лука Антонини
Luca Antonini
Luca Antonini.jpg
Лични податоци
Полно име Лука Антонини
Роден на 4 август 1982 (1982-08-04) (40 г.)
Роден во Милан, Италија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција одбрана
Младинска кариера
1990–2001 Милан Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2003 Милан Милан 0 (0)
2001–2002Прато Прато (п) 26 (3)
2002–2003ФК Анкона (п) 17 (1)
2003–2007 ФК Сампдорија 3 (0)
2004–2005ФК Модена (п) 15 (1)
2005ФК Пескара (п) 22 (3)
2005–2006ФК Арецо (п) 39 (3)
2006–2007ФК Сиена (п) 32 (3)
2007–2008 ФК Емполи 32 (0)
2008–2013 Милан Милан 81 (1)
2013–2015 Џенова Џенова 33 (3)
2015 Асколи Асколи 14 (1)
2016Ливорно Ливорно (п) 16 (0)
2016 Прато Прато 9 (0)
Репрезентација
1999 Италија U-17 1 (0)
2000–2001 Italy U-18 4 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 18 јуни 2016
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 10 август 2010