Луго (галициски: Lugo) — град којшто се наоѓа во северозападна Шпанија, административен центар на покраината Луго, во автономната област Галиција. Луго е четвртиот најголем град во Галиција. Градот бил престолнина на Галиција за да се премести во средниот век во Сантјаго де Компостела.

Луго
Lugo
Луго
Луго
Знаме на Луго Lugo
Знаме
Грб на Луго Lugo
Грб
Гесло: Hoc hic mysterium fidei firmiter profitemur
Луго Lugo is located in Шпанија
Луго Lugo
Луго
Lugo
Координати: 42°52′50″ N; 8°32′47″ W / 42.880447° N; 8.546303° W / 42.880447; -8.546303
ДржаваШпанија Шпанија
Автономна покраинаГалиција (Шпанија) Галиција
ПокраинаЛуго
ОкругЛуго
Управа
 • ВидСовет
 • ГрадоначалникХозе Ороско (PSdG)
Површина
 • Вкупна330 км2 (130 ми2)
Надм. вис.&10000000000000465000000465 м
Население (2010)INE
 • Вкупно97,635
 • Густина428,81/км2 (111,060/ми2)
Демонимlucense
Часовен појасCET (GMT +1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (GMT +2) (UTC)
Postcode27001-27004
Повик. бр.+34 982
ISO 3166-2ES-LU
Мреж. местоhttp://lugo.gal/

Луго има површина од 329,78 км² и население од 97.635 жители (2010). За првпат во шпаско време градот се споменува во 1 век п.н.е. УНЕСКО во 1985 година, стариот дел од градот го вклулчил во списокот на светско наследство.