Луганск

град во источна Украина

Координати: 48°34′N 39°18′E / 48.567° СГШ; 39.300° ИГД / 48.567; 39.300

Луганск (украински: Луга́нськ, (руски: Луга́нск), порано познат како Ворошиловград, е град во Украина. Градот е административен центар на Луганската област. Исто така, градот е означен како самостоен град во рамките на областа. Според скорешните проценки, во градот живеат околу 334.900 жители.

Луганск
Знаме на Луганск
Знаме
Грб на Луганск
Грб
Местоположба на Луганск.
Местоположба на Луганск.
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Ukraine" nor "Шаблон:Location map Ukraine" existsLocation of Luhansk
Координати: 48°34′0″N 39°20′0″E / 48.56667° СГШ; 39.33333° ИГД / 48.56667; 39.33333
Држава
Област
Украина
Луганска област
Основан1795
Управа
 • ГрадоначалникСерхиј Иванович Кравченко
Површина
 • Вкупна257 км2 (99 ми2)
Надм. вис.&10000000000000105000000105 м
Население (2004)
 • Вкупно445.900
 • Густина1.802/км2 (4,670/ми2)
поштенски код91000
Повик. бр.+380 642
Збратимени градовиВелс Кардиф
Полска Лублин
Бугарија Перник
Унгарија Секешфехервар[1]
Франција Сен-Етјен
Кина Дакинг
Мреж. местоhttp://gorod.lugansk.ua/

Познати луѓе од ЛуганскУреди

Некои од познатите луѓе кои се родиле/ живееле во Луганск се:

Збратимени градовиУреди

КлимаУреди

Климатски податоци за Луганск
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 12.8
(55)
17.3
(63.1)
23.1
(73.6)
31.8
(89.2)
36.6
(97.9)
39.4
(102.9)
40.5
(104.9)
42.0
(107.6)
36.8
(98.2)
31.2
(88.2)
22.8
(73)
15.6
(60.1)
42.0
(107.6)
Прос. висока °C (°F) −1.0
(30.2)
−0.4
(31.3)
5.7
(42.3)
15.6
(60.1)
22.2
(72)
26.4
(79.5)
28.7
(83.7)
28.1
(82.6)
21.8
(71.2)
13.9
(57)
5.3
(41.5)
0.1
(32.2)
13.9
(57)
Сред. дневна °C (°F) −4.0
(24.8)
−4.1
(24.6)
1.4
(34.5)
9.7
(49.5)
15.8
(60.4)
20.1
(68.2)
22.3
(72.1)
21.2
(70.2)
15.3
(59.5)
8.6
(47.5)
1.8
(35.2)
−2.7
(27.1)
8.8
(47.8)
Прос. ниска °C (°F) −6.8
(19.8)
−7.4
(18.7)
−2.4
(27.7)
4.2
(39.6)
9.4
(48.9)
13.8
(56.8)
16.0
(60.8)
14.5
(58.1)
9.4
(48.9)
4.0
(39.2)
−1.2
(29.8)
−5.5
(22.1)
4.0
(39.2)
Најниска забележана °C (°F) −41.9
(−43.4)
−36.9
(−34.4)
−27.3
(−17.1)
−12.1
(10.2)
−8.2
(17.2)
−1.8
(28.8)
5.2
(41.4)
−0.4
(31.3)
−7.2
(19)
−16.3
(2.7)
−26.3
(−15.3)
−29.6
(−21.3)
−41.9
(−43.4)
Прос. врнежи мм (ин) 36
(1.42)
36
(1.42)
32
(1.26)
33
(1.3)
50
(1.97)
61
(2.4)
63
(2.48)
34
(1.34)
45
(1.77)
35
(1.38)
39
(1.54)
39
(1.54)
503
(19.8)
Извор: Pogoda.ru.net[2]

НаводиУреди

  1. „Székesfehérvár MJV - Önkormányzat - Partnervárosok névsora“. Onkormanyzat.szekesfehervar.hu. Посетено на 2011-09-16.
  2. „Pogoda.ru.net“ (руски). May 2011. Посетено на 28 June 2012.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди