Лојтентал (германски: Leutenthal) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Лојтентал
Црква во Лојтентал
Црква во Лојтентал
Лојтентал is located in Германија
Лојтентал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Нордкрајс Вајмар
Градоначалник Херберт Штајнхојзер
Основни податоци
Површина 5,50 км2
Надм. височина 230 м
Население 257  (31 декември 2006)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 036451
Портал www.vg-buttelstedt.de
Местоположба на Лојтентал во рамките на округот Вајмар
Карта
Координати 51°3′22″N 11°22′26″E / 51.05611° СГШ; 11.37389° ИГД / 51.05611; 11.37389Координати: 51°3′22″N 11°22′26″E / 51.05611° СГШ; 11.37389° ИГД / 51.05611; 11.37389

НаводиУреди