Лочишно — маало на селото Гостун во општината Гребен, Егејска Македонија, Република Грција, а порано одделно село.

Лочишно
Λαγκαδάκια
Лочишно is located in Грција
Лочишно
Лочишно
Местоположба во областа
Лочишно во рамките на Гребен (општина)
Лочишно
Местоположба на Лочишно во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°8′N 21°32′E / 40.133° СГШ; 21.533° ИГД / 40.133; 21.533Координати: 40°8′N 21°32′E / 40.133° СГШ; 21.533° ИГД / 40.133; 21.533
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаВенци
Надм. вис.&10000000000000630000000630 м
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди