Гостун (Кожанско)

село во Гребенско, Егејска Македонија

Гостун — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Гостун
Πόρος
Гостун is located in Грција
Гостун
Гостун
Местоположба во областа
Гостун во рамките на Гребен (општина)
Гостун
Местоположба на Гостун во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°7′N 21°32′E / 40.117° СГШ; 21.533° ИГД / 40.117; 21.533Координати: 40°7′N 21°32′E / 40.117° СГШ; 21.533° ИГД / 40.117; 21.533
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаВенци
Надм. вис.&10000000000000580000000580 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно100
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски уреди