Лорето (Loreto) е регион во северно Перу. Регионот зафаќа една третина од територијата на државата, што го прави најголем регион во Перу, но сепак е еден од најслабо населениете поради оддалеченоста и присуството на Амазонската прашума. Главен град на регионот е Икитос.

Лорето
Loreto
регион
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
ДржаваПеру
Поделба7 покраини и 51 округ
Главен градИкитос
Управа
 • ПретседателИван Васкес Валера
Површина
 • Вкупна368.851,95 км2 (14,241,453 ми2)
Најг. вис.&10000000000000220000000220 м
Најм. вис.&1000000000000007000000070 м
Население (попис од)
 • Вкупно884.144
 • Густина0,024/км2 (0,062/ми2)
UBIGEO16
Повикувачки број065
ISO 3166PE-LOR
Главни ресурсиориз, дрво, гума, говеда
Индекс на сиромаштија70%
Процент од БНП на Перу2.51%
Мреж. местоwww.regionloreto.gob.pe

Граници уреди

Лорето се граничи, покрај со останати перуански региони, со други држави. Така, на северозапад регионот се граничи со Еквадор, поточно со еквадорските покраини Сукумбиос, Орелана, Пастаза и Морона-Сантјаго. На север се наоѓа Колумбија, односно департманот Путумајо. На североисток, исто така, се наоѓа Колумбија, но со департманот Амазон. На исток од регионот се наоѓа Бразил, поточно бразилските држави Амазон и Акре. На југ се наоѓаат перуанските региони Укајали и Уануко, додека на запад се Сан Мартин и Амазон.

Административна поделба уреди

Регионот е составен од седум покраини, кои пак се поделени на 51 округ. Во прилог следуваат покраините со главните градови во загради[1]:

Наводи уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди