Лепра (од гр. λέπι, рибја кожа) е хронична инфективна болест позната од античко време.[1] Позната е и како Хансенова болест. Предизвикувач на оваа болест е бактеријата Mycobacterium leprae,[2][3] која денес може успешно да се лечи со антибиотици. Времето на инкубација на оваа болест трае од неколку месеци до 40 години. Лепрата не е лесно заразна болест. За да се пренесе од еден на друг човек потребен е долготраен контакт со заболен.

Лепра
Leprosy.jpg
24-годишен маж од Норвешка, заболен од лепра, 1886 година.
Класификација и надворешни извори
Специјалностзаразна болест[*]
МКБ-10A30
МКБ-9030
OMIM246300
DiseasesDB8478
MedlinePlus001347
eMedicinemed/1281 derm/223 neuro/187
MeSHD007918
Esculaap4.svg    Ве молиме, обрнете внимание на ова важно предупредување
во врска со темите од областа на медицината (здравјето).СимптомиУреди

Симптомите на лепрата варираат во голема мерка од пациент до пациент. Главниот симптом е умирање на нервите и промена на крвните садови поради згрутчување на крвта.[4] Заболениот губи чувство за ладно, топло и болка. Поради ова, заболените често се повредуваат и се инфицираат без да почувствуваат болка и потреба од лекарска помош. Лепрата не убива директно, туку смртноста е последица од ваквите секундарни инфекции.

ЕпидемиологијаУреди

 
Случаи на инфекција со лепра во светот, 2003 година.

Оваа болест сè уште не е искоренета, но е ограничена и е под контрола. Најголем број случаи на заболени од лепра денес има во Индија и Мјанмар. Лепрата е проблем и во Африка (Мозамбик, Танзанија) и Бразил. Годишно се регистрираат 230.000 до 270.000 нови случаи во светот (состојба од 2008 година).

Лепрата како мотив во уметноста и во популарната култураУреди

  • „Лепрозен“ (The Leper) - песна на американската рок-група „Дајносор“ (Dinosaur) од 1985 година.[5]

НаводиУреди

  1. Holden (2009). „Skeleton Pushes Back Leprosy's Origins“. ScienceNOW. Посетено на 2010-01-31.
  2. Sasaki S, Takeshita F, Okuda K, Ishii N (2001). „Mycobacterium leprae and leprosy: a compendium“. Microbiol Immunol. 45 (11): 729–36. PMID 11791665.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  3. „New Leprosy Bacterium: Scientists Use Genetic Fingerprint To Nail 'Killing Organism'. ScienceDaily. 2008-11-28. Посетено на 2010-01-31.
  4. Kenneth J. Ryan, C. George Ray, editors. (2004). Ryan KJ, Ray CG (уред.). Sherris Medical Microbiology (изд. 4th.). McGraw Hill. стр. 451–3. ISBN 0838585299. OCLC 52358530 61405904 Проверете ја вредноста |oclc= (help).CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  5. DISCOGS, Dinosaur* ‎– Dinosaur (пристапено на 30.7.2020)

Надворешни врскиУреди

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори