Лебницасело во Светиврачко, Пиринска Македонија, денес во општината Свети Врач на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Лебница
Лебница is located in Бугарија
Лебница
Лебница
Местоположба во областа
Лебница is located in Пиринска Македонија
Лебница
Местоположба на Лебница во Општина Свети Врач и Благоевградската област
Координати: 41°32′N 23°14′E / 41.533° N; 23.233° E / 41.533; 23.233Координати: 41°32′N 23°14′E / 41.533° N; 23.233° E / 41.533; 23.233
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаСвети Врач
Површина
 • Вкупна8.959 км2 (3,459 ми2)
Надм. вис.&1000000000000006400000064 м
Население (2015)
 • Вкупно390
 • Густина0,044/км2 (0,11/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2800
Повик. бр.0746

Географиja и местоположбаУреди

Селото Лебница се наоѓа на 11 километри југозападно од Свети Врач. Селото се наоѓа на надморска висина од 64 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 8959 км2.

ИсториjaУреди

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ , издадена во Цариград во 1878 година и статистиката на машкото население од 1873, Лиебница (Liébnitsa) е наведено како село со 6 семејства и 24 Македонци[1][2].

НаводиУреди

  1. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  2. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 148 – 148.