Ла Коруња (покраина)

покраина во Галиција, северозападна Шпанија

Ла Коруња (шпански: La Coruña) или офиц. А Коруња (галициски: A Coruña) — најсеверозападна покраина на Шпанија и една од четирите кои ја сочинуваат автономната заедница Галиција. Опкружена е од Атлантскиот Океан на запад и север, покраината Понтеведра на југ и покраината Луго на исток.

Ла Коруња / А Коруња
La Coruña / A Coruña
покраина
Плажата Фора во ФистераПлоштадот Тапал во Ноја
Херкуловата кула во Ла Коруња
Еумската шумаПлоштадот на кујунџиите во Сантјаго де Компостела
Разни знаменитости во покраината
Грб на Ла Коруња / А Коруња
Местоположба на покраината во Шпанија
Местоположба на покраината во Шпанија
Земја Шпанија
Автономна заедницаГалиција (Шпанија) Галиција
CapitalЛа Коруња
Управа
 • ОрганСобрание на Ла Коруња
 • ПретседавачВалентин Гонсалес Формосо (СПГ)
Површина
 • Вкупна7,950 км2 (3,070 ми2)
Население (2018)[1]
 • Вкупно1.121.484
 • Густина140,000/км2 (370,000/ми2)
Пошт. бр.15---
ISO 3166ES-C
Парламент24 пратеници (од 75)
Конгрес9 пратеници (од 350)
Сенат4 сенатори (од 264)
Мреж. местоdicoruna.es

ИсторијаУреди

Историјата на покраината започнува некаде на крајот од средниот век, за време на владеењето на католичките кралеви. Во тоа време покраината била значително помала од денес, а денешните граници ги добила дури со територијалното преуредување на Шпанија во 1833 г. кога сета покраина Бетансос и половината од Мондоњедо биле споени во една, со главен град Ла Коруња.

Оттогаш Ла Коруња е покраина со најголемо население и најголд брег во Галиција. Сè до втората половина на XX век, покраината била духовно и културно средиште на сиот регион. Универзитетот на Сантјаго де Компостела бил единствениот во северозападна Шпанија сè до смртта на Франциско Франко.

Главни знаменитостиУреди

Од исклучително значење е катедралата „Сантјаго де Компостела“ како крајно одредиште на познатиот Пат за Сантјаго — важен историски пат за поклонение на Апостол Јаков уште од средновековието. Тука и денес доаѓаат голем број поклоници од најразлични делови од светот.

ПарковиУреди

  • Национален парк Атлантски острови на Галиција[2] — единствениот национален парк во Галиција. Зафаќа делови од покраините Ла Коруња и Понтеведра.
  • Еумски шуми — се протега во окрузите Еуме и Ферол.
  • Природен парк Дини на Корубедо (Parque Natural das Dunas de Corrubedo e lagoas de Carregal e Vixán) — плажен парк на самиот крај на полуостровот Барбанса.

СообраќајУреди

Воздушен сообраќајУреди

Железнички сообраќајУреди

  • Државна железничка мрежа на Шпанија (RENFE) — ги поврзува сите поважни градови: Ферол, Бетансос, Ла Коруња и Сантјаго де Компостела
  • Шпански теснолинејки (FEVE) — го поврзува Ферол со разни населени места во Ортегал. Оди и до Ирун во Баскија.
  • Шпанска големобрзинска железничка мрежа (AVE) — ги поврзува поважените градови на покраината со Лисабон и Мадрид.

СтопанствоУреди

ПристаништаУреди

 
Пристаништето во Ла Коруња

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Општински регистар на Шпанија 2018. Национален статистички институт.
  2. Национален парк Атлантски острови на Галиција Архивирано на 27 јануари 2007 г. (шпански)

Надворешни врскиУреди