Ладислав IV (Унгарија)

Ладислав Куман (унгарски: IV. (Kun) László, хрватски: Ladislav IV. Kumanac, словачки: Ladislav IV. Kumánsky; 5 август 1262 година - 10 јули 1290), исто така познат како Ладислав Куман, бил крал на Унгарија и Хрватска од 1272 до 1290 година. Неговата мајка, Елизабет, била ќерка на поглаварот од паганските Кумани кои се населиле во Унгарија. На седум години се оженил со Елизабета (или Изабела), ќерка на кралот Карло I од Сицилија. Ладислав имал само 10 години кога бунтовниот господар, Јоаким Гуткелед, го киднапирал и го затворал.

Ладислав IV
Печатот на Ладислав
Крал на Унгарија и Хрватска
На престол1272–1290
Крунисувањепо 6 август 1272
ПретходникСтефан V
НаследникАндреј III
Роден(а)5 август 1262
Починал(а)10 јули 1290(1290-07-10) (возр. 27)
Тоболиу, Кралство на Унгарија
Почивалиште
Катедралата во Чанад
СопружникЕлизабета од Сицилија
динаастијаАрпадовци
ТаткоСтефан V од Унгарија
МајкаЕлизабета Куман

Ладислав бил сè уште затвореник кога неговиот татко Стефан V умрел на 6 август 1272 година. За време на неговото малолетство, многу групи на барони - првенствено Абаш, Чак, Гисинговци и Гуткелед - се бореле едни против други за врвната моќ. Во 1277 година, Ладислав бил прогласен за полнолетен на собрание на преданите, бароните, благородниците и Куманите. Тој се здружил со Рудолф I од Германија против Отокар II од Бохемија. Неговите сили имаа голема улога во победата на Рудолф над Отокар во битката во март март, на 26 август 1278 година.

Сепак, Ладислав не можел да ја врати кралската моќ во Унгарија. Папски легат, Филип, епископ на Фермо , дојшол во Унгарија за да му помогне на Ладислав да го консолидира својот авторитет, но свештеникот бил шокиран поради присуството на илјадници пагански кумани во Унгарија. Ладислав ветил дека ќе ги присили да прифатат христијански начин на живот, но тие одбиле да ги почитуваат барањата на легатот. Ладислав одлучил да ги поддржи куманите, за кои Филип од Фермо го исклучил. Куманите го затвориле легатот, а партизаните на легендата го зазеле Ладислав. Во почетокот на 1280 година, Ладислав се согласил да ги убеди Куманите да се подложат на легатот, но многу Кумани претпочитале да ја напуштат Унгарија.

Ладислав ја победил војска на Куман што ја нападнала Унгарија во 1282 година. Унгарија исто така ја преживела инвазијата во Монгол во 1285 година. Во тоа време, Ладислав станал толку непопуларен што многу негови поданици го обвиниле дека ги поттикнал монголите да ја нападнат Унгарија. Откако ја затворал својата сопруга во 1286 година, тој живеел со своите кумански љубовници. Во последните години од својот живот, тој се шетал низ целата земја со своите сојузници на Куман, но тој повеќе не можеше да ги контролира најмоќните господари и бискупи. Папата Никола IV планирал да прогласи крстоносна војна против него, но тројца атафани од Куман го убиле Ладислав.

Детството (1262-1272)

уреди

Ладислав бил постариот син на Стефан V, син на Бела IV и сопругата на Стефан, Елизабета Куман.[1][2] Елизабета била ќерка на началникот на Куманите кои се населиле во Унгарија.[2] Таа е родена како паганска и била крстена пред нејзиниот брак со Стефан.[3] Ладислав е роден под знакот на Марс во 1262 година, според Симон од Кеса , кој бил неговиот капелан во 1270-ти години.[2][3]

Конфликтите меѓу таткото и дедото на Ладислав се развиле во граѓанска војна во 1264 година.[2][4] Војниците на Бела IV, кои беа под команда на тетка му на Ладислав Ана , го освоиле замокот Сароспитак , каде што Ладислав и неговата мајка останале, и ги затвориле.[2][5] Ладислав првично бил задржан во замокот Турос, но два месеци подоцна, тој бил испратен во судот во Болеслав Чиста, војводата од Краков , кој бил зет на Бела IV.[5] Откако неговиот дедо и татко направиле мир во март 1265, Ладислав бил ослободен и се врати кај својот татко.[6]

Таткото на Ладислав стапил во сојуз со кралот на Сицилија, Карло I, во септември 1269 година.[6][7] Според договорот, ќерката на Карло I, Елизабета, која во тоа време била околу четири години, се омажила со седум годишниот Ладислав.[2][7] Бракот на децата се одржал во 1270 година.[2] [7]

Бела IV умрел на 3 мај 1270 година, а таткото на Ладислав бил крунисан за крал две недели подоцна;[7][8] Новиот монарх, сепак, не можел да го стабилизира неговото владеење. [9] Најблиските советници на Бела IV - поранешната палатина на Андреја Анхела , Анри Кошеги - ја напуштиле Унгарија и побарале помош од зетот на Ана, кралот Отокар II од Бохемија.[7][6] Новоназначениот Закон за славонија , Јоаким Гуткелед , исто така, се свртел против Стефан V и го киднапирал Ладислав летото 1272 година. [6] Гуткелед го држел Ладислав во заробеништво во тврдината Копривница во Славонија . [7] Историчарот Пал Енгел сугерира дека Јоаким Гуткелед планирал да го принуди Стивен V да ја подели Унгарија со Ладислав.[7] Стефан V поставил опсада на Копривница, но не можел да го земе. [7] Стефан сериозно се разболел и умрел на 6 август.[8][7]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Kristó 1994.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 Kristó & Makk 1996.
  3. 3,0 3,1 Berend 2001.
  4. Fine 1994.
  5. 5,0 5,1 Zsoldos 2007.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Érszegi & Solymosi 1981.
  7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 7,6 7,7 7,8 Engel 2001.
  8. 8,0 8,1 Bartl и др. 2002.
  9. Kontler 1999.