Куп на Македонија во ракомет 2013 (мажи)

Купот на Македонија 2013 - 21. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортско рекреативниот центар Кале во Скопје, од 18 до 19 мај 2013 година, во организација на РК Вардар ПРО.[1] Купот бил освоен од Металург по петти пат.[2]

2013 Куп на Македонија
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датуми18 – 19 мај
Екипи4
ОдржувалиштаСРЦ Кале (во Скопје градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвакМеталург (5. титула)
ВторопласиранЗомимак М
Статистикa за турнирот
Натпревари3
Дадени голови152 (50.67 по натпр.)

Место на одржување уреди

Скопје
СРЦ Кале
Капацитет: 2,500

Завршен турнир уреди

Полуфинале уреди

18 мај 2013 Вардар ПРО 20 - 21 Металург СРЦ Кале, Скопје
Судии: Сашо Кркачев, Ѓоко Колевски
Н. Прибак, В. Рајковиќ 4 (6 - 11) Р. Вугринец 4
[3]
18 мај 2013 Металург Јуниор 29 – 33 Зомимак М СРЦ Кале, Скопје
Судии: Васил Зипевски, Сашо Ѓорѓевски
Б. Маџовски, Н. Костески 7 (18 - 19) Р. Чантурија 10
[4]

Финале уреди

19 мај 2013 Металург 26 – 23 Зомимак М СРЦ Кале, Скопје
Судии: Димитар Митревски, Благојче Тодоровски
Р. Вугринец 9 (14 – 12) И. Павловски, Д. Пецаковски 7
[2]


Победник во Купот на Македонија 2013
 
Металург
5. титула

Признанија уреди

Извор:[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Металург и Вардар ПРО ќе се соочат во полуфиналето на Купот на Македонија“. rkmetalurg.mk преку web.archive.org. 10 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2019-12-20. Посетено на 20 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 „Металург ја освои својата петта Куп-титула“. rkmetalurg.mk преку web.archive.org. 19 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2014-07-24. Посетено на 20 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Металург на чекор до трофеј“. rkmetalurg.mk преку web.archive.org. 18 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2019-12-20. Посетено на 20 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  4. „Чесен пораз на Металург Јуниор“. rkmetalurg.mk преку web.archive.org. 18 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2019-12-20. Посетено на 20 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски уреди