Куп на Македонија во ракомет 2013 (мажи)

Купот на Македонија 2013 - 21. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортско рекреативниот центар Кале во Скопје, од 18 до 19 мај 2013 година, во организација на РК Вардар ПРО.[1] Купот бил освоен од Металург по петти пат.[2]

2013 Куп на Македонија
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење18 – 19 мај
Репрезентации4
ОдржувалиштаСРЦ Кале (во Скопје градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациМеталург (5. титула)
ВторопласиранЗомимак М
Статистики за првенството
Натпревари3
Дадени голови152 (50.67 по натпр.)

Место на одржувањеУреди

Скопје
СРЦ Кале
Капацитет: 2,500

Завршен турнирУреди

ПолуфиналеУреди

18 мај 2013 Вардар ПРО 20 - 21 Металург СРЦ Кале, Скопје
Судии: Сашо Кркачев, Ѓоко Колевски
Н. Прибак, В. Рајковиќ 4 (6 - 11) Р. Вугринец 4
[3]
18 мај 2013 Металург Јуниор 29 – 33 Зомимак М СРЦ Кале, Скопје
Судии: Васил Зипевски, Сашо Ѓорѓевски
Б. Маџовски, Н. Костески 7 (18 - 19) Р. Чантурија 10
[4]

ФиналеУреди

19 мај 2013 Металург 26 – 23 Зомимак М СРЦ Кале, Скопје
Судии: Димитар Митревски, Благојче Тодоровски
Р. Вугринец 9 (14 – 12) И. Павловски, Д. Пецаковски 7
[2]


Победник во Купот на Македонија 2013
 
Металург
5. титула

ПризнанијаУреди

Извор:[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Металург и Вардар ПРО ќе се соочат во полуфиналето на Купот на Македонија“. rkmetalurg.mk преку web.archive.org. 10 мај 2013. Посетено на 20 декември 2019.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Металург ја освои својата петта Куп-титула“. rkmetalurg.mk преку web.archive.org. 19 мај 2013. Посетено на 20 декември 2019.
  3. „Металург на чекор до трофеј“. rkmetalurg.mk преку web.archive.org. 18 мај 2013. Посетено на 20 декември 2019.
  4. „Чесен пораз на Металург Јуниор“. rkmetalurg.mk преку web.archive.org. 18 мај 2013. Посетено на 20 декември 2019.

Надворешни врскиУреди