Куп на Македонија во ракомет 2012 (мажи)

Купот на Македонија 2012 - 20. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортскиот центар Борис Трајковски во Скопје, Македонија, од 18 до 20 мај 2012 година. Купот бил освоен од Вардар ПРО по осми пат.

2012 Куп на Македонија во ракомет
Куп на Македонија 2012
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датуми18 – 20 мај
Екипи4
ОдржувалиштаСпортски центар Борис Трајковски (во Скопје градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвакВардар ПРО (8. титула)
ВторопласиранМеталург
Статистикa за турнирот
Натпревари3
Дадени голови151 (50.33 по натпр.)

Место на одржување уреди

Скопје
Спортски центар Борис Трајковски
Капацитет: 5,100
 

Завршен турнир уреди

Полуфинале уреди

18 мај 2012
17:45 СЕЛВ
Вардар ПРО 42 – 17 Пелистер Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Јовчевски, Г. Ојлески 9 (16 – 8) Бошевски, Димитровски, 4
Извештај
18 мај 2012
20:10 СЕЛВ
Металург 33 – 10 Куманово Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Судии: Ѓоко Колевски, Сашо Кркачев
Марковиќ, Георгиевски 6 (18 – 3) Блажески, Димковски 3
Извештај

Финале уреди

20 мај 2012
17:30 СЕЛВ
Вардар ПРО 26 – 23 Металург Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 2000
Судии: Димитар Митревски, Благојче Тодоровски
Д. Марковиќ 6 (13 – 14) Н. Мојсоски 8
Извештај

Индивидуални награди уреди


Победник во Купот на Македонија 2012
Вардар ПРО
8. титула

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди