Куп на Македонија во ракомет 2010 (мажи)

Купот на Македонија 2010 - 18. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортската сала Билјанини Извори во Охрид, од 8 до 9 мај 2010 година. Купот бил освоен од Металург по третпат.[1][2]

2010 Куп на Македонија
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датуми8–9 мај
Екипи4
ОдржувалиштаСРЦ Кале, Скопје
Конечен исход
ПрвакМеталург (3. титула)
ВторопласиранВардар ПРО
Статистикa за турнирот
Натпревари3

Место на одржување Уреди

Скопје
СРЦ Кале
Капацитет: 2,500
 

Завршен турнир Уреди

Финале Уреди

9 мај 2010 Металург 23–18 Вардар ПРО СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 2,000
Судии: Николовски, Колевски (МКД)
Ф. Миркуловски, Н. Мојсоски 5 (12–9) З. Мојсоски 5
Извештај


Победник во Купот на Македонија 2010
 
Металург
3. титула

Индивидуални награди Уреди

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. „Металург е освојувач на купот“. ohridnews.com преку web.archive.org. 9 мај 2010. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. Metalurgu "dupla kruna"! Balkan-handball; 9 мај 2010
  3. Металург прослави со шампањ Вечер; 10 мај 2010

Надворешни врски Уреди