Куп на Македонија во ракомет 2000 (мажи)

Купот на Македонија 2000 - 8. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортската сала Јасмин во Кавадарци. Купот бил освоен од Вардар Ватростална по вторпат.[1]

2000 Куп на Македонија
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Репрезентации4
ОдржувалиштаСпортска сала Јасмин (во Кавадарци градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациВардар Ватростална (2. титула)
ВторопласиранТутунски Комбинат Бренд
Статистики за првенството
Натпревари3

Место на одржувањеУреди

Кавадарци
Спортска сала Јасмин
Капацитет: 1,800
 

Завршен турнирУреди

ФиналеУреди

2000 Вардар Ватростална 27 – 25 Тутунски Комбинат Бренд Спортска сала Јасмин, Кавадарци
[1]


Победник во Купот на Македонија 2000
Вардар Ватростална
2. титула

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Вардар и ТК Бренд очекуваат реприза од лани“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 27 април 2001. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врскиУреди