Круша (Матка)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Круша


Местоположба 41°58′00″N 21°17′28″E / 41.96667° СГШ; 21.29111° ИГД / 41.96667; 21.29111
Основни податоци
Место Матка
Општина Сарај
Тип

 осамен објект


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Крушаархеолошко наоѓалиште во скопското село Матка, Општина Сарај. Претставува осамен објект од доцноантичкото време.

На 1,6 км јужно од селото, на мала височинка оддалечена околу 100 м од месноста Краста се гледаат остатоци од осамен објект. На теренот се гледа и градежен материјал (кршен камен, покривни ќерамиди) и, спорадично, фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 378. ISBN 9989-649-28-6.