Крушари (Бугарија)

Крушари (бугарски: Крушари) — село во Североисточна Бугарија, административен центар на општината Крушари во Добричката Област. Има население од околу 1.286 жители (2022).[1]

Крушари
Крушари
село
Крушари is located in Бугарија
Крушари
Крушари
Местоположба на Крушари во Бугарија
Координати: 43°49′04″N 27°45′29″E / 43.817666° СГШ; 27.758017° ИГД / 43.817666; 27.758017
ЗемјаБугарија
ОбластДобрич
ОпштинаКрушари
Управа
 • ГрадоначалникИлхан Мјустеџеб (ДПС)
Површина
 • Вкупна18,081 км2 (6,981 ми2)
Надм. вис.&10000000000000208000000208 м
Население (2022)
 • Вкупно1.286
 • Густина71/км2 (180/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код9410
Повик. бр.+359 05771
Мреж. местоkrushari.bg

Географија

уреди

Селото се наоѓа на 33 километри северно од регионалниот центар Добрич и на 25 километри од границата со Романија.

Историја

уреди

Црквата „Свети Димитар“ во Крушари била живописана од дебарскиот мајстор Марко Минов во 1883 година.[2] До 1942 година селото се викало Армутлии.[3]

Наводи

уреди
  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. Василиев, Асен. Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София, „Наука и изкуство“, 1965. с. 293.
  3. Николай Мичев, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878 – 1987“, София, 1989.

Надворешни врски

уреди