Кристофер фон Дејлен

Кристофер фон Дејлен (германски: Christopher von Deylen, 10 октомври 1970, Виселхеведе, Германија) — германски музичар, продуцен и основач на групата Schiller. Тој е најдобро познат по неговата работа во областа на хаус музиката и со соработката со Фери Корстен, Дени Тенаглија, Скот Симан, Trance Allstars и многу други.

Кристофер фон Дејлен
Christopher von Deylen
Портрет на Фон дејлен.
Животописни податоци
Родено имеКристофер фон Дејлен
Познат(а) и какоSchiller
Роден(а)10 октомври 1970, Виселхеведе, Долна Саксонија, Германија
ПотеклоГерманија
Жанровиелектропоп
амбиент
транс
Занимањамузичар, композитор, продуцент, текстописец
Инструментиклавијатура, пијано
Период на активност1998 - денес
Мреж. местоофицијално мрежно место

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди