За други значења видете ја страната за разговор.

Schiller (изговор Шилер) е главниот музички проект / бенд на Кристофер фон Дејлен. Кристофер фон Дејлен е германски композитор и продуцент, роден на 10 октомври 1970 година во Долна Саксонија, Германија. Тој се стекнал со наградата ECHO за најдобра денс песна за 2002 година[1].

Кристофер фон Дејлен
Christopher von Deylen
Биографски податоци
Познат(а) и какоSchiller
Роден(а)10 октомври 1970
ПотеклоФизелховеде, Долна Саксонија, Германија
Жанровиелектропоп
амбиетална
електоронска
транс
Инструментиклавијатура, пијано
Период на активност1998 - денес
ИздавачиUniversal Music Group
Polydor Records
Radikal Records
Мреж. местоофицијално мрежно место
Членови
Кристофер фон Дејлен
Поранешни членови
Мирко фон Шлифен

Самиот Кристофер фон Дејлен не придонесува со свој вокал во ниту една од неговите композиции, наместо тоа тоа одбира пејачи кои ќе соработуваат со него, од светот и Германија. Голем дел од неговите оригинални германски изданија се издадени и за светскиот пазар, поточно за музичкиот пазар во САД или Велика Британија. Името на проектот потекнува од германскиот поет Фридрих Шилер.

ДискографијаУреди

АлбумиУреди

Изданија во ГерманијаУреди

Изданија во САДУреди

 • 2001 Zeitgeist
 • 2002 Voyage& DVD
 • 2004 Life
 • 2005 Prologue
 • 2007 Day and Night
 • 2008 Desire

СигловиУреди

Изданија во ГерманијаУреди

Изданија во САДУреди

Изданија во ОКУреди

 • 2000 Das Glockenspiel #79
 • 2001 Ruhe #126
 • 2001 Das Glockenspiel (DJ Tiesto remix) #17

ВидеоУреди

Изданија во ГерманијаУреди

 • 2001 Weltreise - Die DVD
 • 2004 Leben - Die DVD
 • 2004 Live ErLeben (live DVD)
 • 2006 Tagtraum (double DVD + audio CD)
 • 2008 Sehnsucht Live (double DVD)

Изданија во САДУреди

 • 2002 Voyage - DVD
 • 2004 Life - специјално издание, преведена верзија на DVD "Leben".
 • 2007 Day and Night Live

НаводиУреди

 1. „Dance-ECHO 2002: Dance-Single des Jahres national (Best Dance-Single of the Year (2002))“ (германски). ECHO (music award).

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди