Кристијан Траш

Кристијан Траш (роден на 21 мај 1986) — германски професионален фудбалер кој игра за Волфсбург како играч од средниот ред.

Кристијан Траш
Christian Träsch
Лични податоци
Роден на 1 септември 1987 (1987-09-01) (35 г.)
Роден во Инголштад, Германија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција среден ред, десен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Волфсбург Волфсбург
Број 15
Младинска кариера
Штутгарт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2011 Штутгарт 83 (5)
2011- Волфсбург 63 (0)
Репрезентација
2009- Германија 10 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012
Трајш со ФК Инголштат 04 во 2017 година

Технички карактеристикиУреди

Неговата примарна позиција е како внатрешен играч во халфовата линија, но повремено игра и како десен бек.

Надворешни врскиУреди