Кримла (германски: Crimla) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Кримла
Кримла
Кримла
Кримла
Грб на Кримла
Кримла во рамките на Германија
Кримла
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градоначалник Норберт Оргел
Основни податоци
Површина 2 км2
Надм. височина 280 м
Население 264 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 132 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07557
Повик. бр. 03 66 03
Портал www.crimla.de
Местоположба на Кримла во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°48′10″N 12°2′40″E / 50.80278° СГШ; 12.04444° ИГД / 50.80278; 12.04444

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)