Крилјабезвучен филм од 1927 за борбени пилоти од Првата светска војна. Продуциран е од Лусиен Хјубард, режиран од Вилијам А. Велмaн и издаден од „Paramount Pictures“. Крилја е еден од двата безвучни филмови кои добиле оскар за најдобар филм. (другиот е „Уметникот“ кој ја добил наградата во 2012).[4] Во „Крилја“ глумат Клара Боу, Чарлс „Бади“ Роџерс и Ричард Арлин. Гери Купер се појавува во улога која ќе му помогне за понатамошната кариера во Холивуд, а и улога која го обележала почетокот на неговата афера со Клара Боу.[5]

„Крилја“
Филмскиот постер
РежисерВилијам А. Велман
ПродуцентЛусиен Хјубард
Адолф Зукор
Џеси Л. Ласки
Б. П. Шулберг
Ото Кан[1][2]
СценаристЏулијан Џонсон (Наслови)
Главни улогиКлара Боу
Чарлс Роџерс
Ричард Арлен
Гери Купер
МузикаЏ. С. Зменик (без заслуга)
КинематографијаХари Пери
МонтажаИ. Лојд Шелдон
без заслуга:
Лусиен Хјубард
Дистрибутер„Paramount Pictures“
Премиераавгуст 12 1927 (1927-08-12)
Времетраење141 минута
Земја САД
ЈазикНем филм
Англиски меѓупревод
Буџет$2 милиони (проц.)[3]
Крилја (1927)

Филмот бил реиздаден од „Cinemark“ во ограничена верзија во мај 2012.

Наводи уреди

  1. Кевин Браунлоу и Дејвид Гил, Холивуд: Прослава за американскиот безвучен филм (телевизиска докуметарна серија во 13 дела). Њујорк: „HBO Home Video“, 1980.
  2. Вилијам Велман на продукција на Крилја во епизода Холивуд оди во војна каде што започнува Ото Кан бил финансиер на Крилја посетувајќи ја продукцијата во Тексас.
  3. Карл Бенет. Прогресивен список на неми филмови: Крилја. Нема ера, 2012. Проверено на 27 февруари 2012.
  4. „Дороти Велман умре на 95.“ Variety Magazine, 17 септември 2009. Проверено на 20 септември 2009.
  5. „Белешки за Крилја (1927).“ Turner Classic Movies, 2009. Проверено на 20 септември 2009.


|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>