Клара Боу (29 јули 1905, Бруклин, Њујорк, САД - 27 септември 1965, Лос Анџелес, САД) — американска филмска глумица.

Клара Боу
Во филмот (1932)
Роден(а)Клара Гордон Боу
29 јули 1905(1905-07-29)
Бруклин, Њујорк, САД
Починал(а)27 септември 1965(1965-09-27) (возр. 60)
Кулвер Сити, округ Лос Анџелес, САД
Причина за смртСрцев удар
ПочивалиштеФорест Лаун
НационалностАмериканско
Занимањеглумица
Активен период1921 – 1933
Познат(а) пооригиналната „IT-girl“
СопружникРекс Бел; 1931 - 1962 (развод)
Деца2

На 16-годишна возраст победила на натпревар организиран од списание што и обезбедило мала улога во филм. Ангажирана од продукцијата Парамоунт во 1925 година, таа имала поголеми улоги во безвучните филмови како што се Машка стапица (Mantrap) (1926), Детски чизми (Kid Boots) (1926). По нејзината улога во попларниот филм Тоа (It) (1927), Боу станала препознатлива како „девојката од тоа“, под што се подразбирало привлечност на слободна млада жена. Таа играла во уште 20 филмови (1927-30), но скандалите и нервозните испади ја загрозиле нејзината кариера.

Користена литература

уреди