Космос-96 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-96
Датум на лансирање 23 ноември 1965
Ракета-носач Молнија
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1965
Орбитален наклон 51,9 °
Орбитален период 89,2 минути
Апоапсида 261 км
Периапсида 209 км
Меѓународна ознака 1965-094A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 23 ноември 1965. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 261 км, а најмалото на 209.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди