Космос-85 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-85
Датум на лансирање 9 септември 1965
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 64,9 °
Орбитален период 89,3 минути
Апоапсида 285 км
Периапсида 203 км
Меѓународна ознака 1965-071A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 9 септември 1965. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 285 км, а најмалото на 203.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди