Клепиш — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Клепиш
Πολυκάστανο
Поглед на селото
Поглед на селото
Клепиш is located in Грција
Клепиш
Клепиш
Местоположба во областа
Клепиш во рамките на Горуша (општина)
Клепиш
Местоположба на Клепиш во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°18′N 21°8′E / 40.300° СГШ; 21.133° ИГД / 40.300; 21.133
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&100000000000010500000001.050 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно120
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски уреди