Кладоропски манастир

манастир кај Кладороби, Леринско

Кладоропски манастир „Успение на Пресвета Богородица“ (грчки: Κοιμήσεως της Θεοτόκου) — манастир кај селото Кладороби, Леринско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Кладоропски манастир
Успение на Пресвета Богородица
Κοιμήσεως της Θεοτόκου
Поглед на манастирската црква
Карта
40°49′29″N 21°23′0″E / 40.82472° СГШ; 21.38333° ИГД / 40.82472; 21.38333
МестоКладороби, Леринско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Изградба1803 / 1955
Управа
Архијерејско намесништвоЛеринско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Манастирот е основан на крајот од XVIII век со средства на мештаните и жители на Лерин.[1] Според митрополискиот секретар Васил Трифонов, годината на основање е 1803.[2]

По случаен пожар манастирот изгорел и бил обновен во 1880 г. со трудот на селаните од Кладороби и околните села.[3]

За време на грчката вооружена пропаганда во Македонија на почетокот на XX век манастирот бил запоседнат како седиште на андартските чети во нивната борба против комитите на ВМОРО. Тогаш се подигнати нови конаци со помош од леринските еснафи.[1] Сè до крајот на отоманското владеење останал во патријаршиски раце.[2] Манастирот бил имотен и имал стада овци и крави, како и 7 хектари земја.[3]

По Балканските војни манастирот се запустил.[1] За време на Првата светска војна служел како воена болница за единици на Антантата.[3]

Во 1955 г. Кладоропскиот манастир е обновен од митрополитот Василиј Лерински.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Ι.Μ. Κοιμήσεως της Θεοτόκου – Κλαδορράχη“. Ιερά Μητρόπολη Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας. Посетено на 1 јануари 2015.
  2. 2,0 2,1 Трайчевъ, Георги (1933). Манастиритѣ въ Македония (PDF). София: Македонска библиотека № 9. стр. 199.
  3. 3,0 3,1 3,2 Στρέζου, Ελένη (Δεκέμβριος 2014). Η Εκπαίδευση και ο Πολιτισμός στη Φλώρινα την περίοδο της Κατοχής και του Εμφυλίου μέσα από τον Τοπικό Τύπο (1940 - 1949). Μεταπτυχιακή Διπλωματική Εργασία (PDF). Φλώρινα: Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας, Παιδαγωγική Σχολή Φλώρινα, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης. стр. 235. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-06-01. Посетено на 2022-04-12. Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)