Кидорф (германски: Kühdorf) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Кидорф
Црква во Кидорф
Црква во Кидорф
Црква во Кидорф
Кидорф во рамките на Германија
Кидорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градоначалник Ангелика Кин фон Хинценстерн
Основни податоци
Површина 2,20 км2
Надм. височина 365 м
Население 60 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07980
Повик. бр. 03 66 25
Портал www.leubatal.de
Местоположба на Кидорф во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°42′26″N 12°6′37″E / 50.70722° СГШ; 12.11028° ИГД / 50.70722; 12.11028

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)