Кашвиц (германски: Caaschwitz) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Кашвиц
Црква во Кашвиц
Црква во Кашвиц
Црква во Кашвиц
Грб на Кашвиц
Кашвиц во рамките на Германија
Кашвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градоначалник Дитер Дрезе
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 176 м
Население 642 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 161 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07586
Повик. бр. 036605
Портал www.caaschwitz.info
Местоположба на Кашвиц во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°57′0″N 12°0′0″E / 50.95000° СГШ; 12.00000° ИГД / 50.95000; 12.00000

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)